Комисијата за заразни болести предлага и средношколците да не носат маски

1 min read

Комисијата за заразни болести на денешната седница одлучи да предложи до Владата и до Главниот кризен штаб и учениците во средните школи да не носат маска по примерот на основците, потврдуваат за Слободен печат извори од Комисијата.

Оваа одлука доаѓа во пресрет на пролетните денови и зголемените температури, а основа за него е и стабилната епидемиолошка состојба која со недели владее во државата.

Состанокот на комисијата уште трае и не е исклучено и други рестриктивни мерки да бидат отстранети.

kurir.mk

Претходно

Македонци 54,21 %, Албанци 29,52 %: Ова се резултатите од Пописот 2021

Следно

Во една соседна држава се воведува „Ден без автомобили“ – Скопје нема „абер“ за еколошки сообраќај?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian