Заборавени оскаровци: Филмски предлози кои ќе ви ја донесат романсата на минатиот век

1 min read

Додека сме опседнати со Оскарите, Акдемијата и скандалите, совршен момент е под нос да се протнат филмски препораки. Додека, селекцијата на Академијата е подложна на скептицизам веќе со децении и можеби аверзија откако политиката ја обои трката за победа, во долгата листа на „Најдобар филм“ (Best Picture) има скапоцености и вистински уметнички достигнувања вредни да излезат од нафталин.

Па, кога ќе размислувате што да гледате, а да не биде „Еј, овој филм победи заради ова или тоа, или било што“, посегнете по минатото, златното доба на Холивуд и романсата на минатиот век.

1934: It Happened One Night

Или предвесникот на романтичните комедии

 

1940: Rebecca

Или школски вовед во техники за „gaslighting“

1950: All About Eve

Или како се ротираат жените на врвот

1953: From Here to Eternity

Или Френк Синатра глумел во филм

1958: Gigi

Или како се воспитуваат куртизани

1960: The Apartment

Или Били Вајлдер е многу кул

1964: My Fair Lady

Или Одри Хепберн има глумено и во други филмови

1985: Out of Africa

Или љубовно писмо за мајката на сите континенти

1989: Driving Miss Daisy

Или како да им се „објасни“ расизам на белци

1996: The English Patient

Или Ралф Фајнс e згоден во секое издание

ВИДЕО | Предлог воени филмови: Нешто за плачење, нешто за надеж

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хакери украле криптовалута во вредност од 615 милиони долари

Следно

ВИДЕО: Ериксен со прекрасен гол против Србија на теренот на кој доживеа срцев удар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian