Украина очекува отворање три хуманитарни коридори

1 min read

Украина се надева дека денеска ќе бидат отворени три хуманитарни коридори за евакуација на цивилите од опколените градови, изјави вицепремиерката на Украина, Ирина Верешчук.

Верешук истакна дека тоа ќе вклучува обид да се воспостави безбеден коридор за луѓето кои со приватни возила ќе го напуштат опколениот јужен пристаништен град Мариупол.

kurir.mk

Претходно

Град Скопје: Го поддржуваме Црвениот крст кој организира летни кампови за деца од социјално загрозени семејства

Следно

Започнаа руско-украинските преговори во Истанбул

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian