Преговарачите од Киев бараат „меѓународен договор“ за гарантирање на украинската безбедност

1 min read

Украинските преговарачи на разговорите со Русија во Турција денеска изјавија дека бараат меѓународен договор според кој другите земји ќе служат како гаранти за безбедноста на Украина.

-Сакаме меѓународен механизам на безбедносни гаранции каде што земјите гаранти ќе дејствуваат на сличен начин како членот пет на НАТО – и уште поцврсто, изјави Давид Арахамија, украински преговарач по разговорите со руската делегација шт се одржаа днееска во Истанбул. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Приведено лице во Скопје за издржување на двегодишна затворска казна

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Првите фотографии од крвавата драма во Зајечар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian