Македонскиот борач Егоров обезбеди медал на Европското првенство во Будимпешта

1 min read

Европското првенство во борење за сениори се одржува во Будимпешта, Унгарија од 28 март до 3 април 2022 година.

Нашата држава ја претставуваат пет репрезентативци во борење во слободен стил, а Владимир Егоров во категоријата -57 килограми успеа да обезбеди финале.

За првпат во 23 години во нашето борење, Егоров е првиот борач од Македонија кој успеал да стигне до финале на европските шампионати.

Во четвртфиналето славеше минимална победа од 5:4 против Никлас Стехеле од Германија, а во полуфиналето триумфираше убедливо над Ерменецот Манвел Хндртсјан со 10:0 (технички туш).

Денеска е големото финале од 18.00 часот помеѓу Егоров и Алибас Рзазаде од Азербејџан.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Стиховите од познатата песна на Балашевиќ се појавија во Украина

Следно

Ѓоргиев: Можно е до петок да се усогласиме за цар Самоил и средновековниот период

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian