Шолц: Што е можно поскоро пристапни преговори на ЕУ со Скопје и Тирана

1 min read

Разговорите за пристапување на Албанија и Северна Македонија во Европската Унија треба да почнат што е можно поскоро бидејќи секое одложување ќе го направи Западен Балкан ранлив на надворешно влијание. Тоа го изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

– И за Германија и за Шведска е јасно дека ЕУ мора да продолжи со институционалните реформи за да се направи способна за проширување, рече Шолц на прес-конференцијата по средбата со шведската премиерка Магдалена Андерсон.

kurir.mk

Претходно

Ѓорѓиевски: После 30 години се поставува нова водоводната мрежа на улиците „Церска“ и „Христо Узунов“ во Црниче

Следно

Ова се актерите кои се обидоа да го смират Вил Смит: Кога си на врвот, тогаш ѓаволот доаѓа по тебе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian