Претседателски избори во Србија: Според анкетите, Вучиќ води со 52 отсто

2 mins read

Според податоците на платформата „Europe Elects“, актуелниот претседател на Србија, Александар Вучиќ е во водство со 52 отсто, над Здраво Понош кој има 28 отсто и Милош Јовановиќ со пет отсто од гласовите.

Вучиќ беше означен како кандидат на ЕПП, Европската народна партија, чија придружна членка е СНС, додека Понош како кандидат на коалицијата Единствена Србија е вклучен во групата на европски социјалисти и демократи.

Од истиот извор, Europe Elects дава прогноза за изборите во Белград, според која СНС е во водство со 43 отсто, а зад неа се Единствена Србија со 27, Мораме со 11, а коалицијата СПС-ЈС со пет отсто.

Прогнозата за српскиот парламент е дека СНС има водство од 45 отсто, ЕС е зад нив со 20, па Мораме и СПС-ЈС со по 6 отсто од гласовите.

Порталот Europe Elects е лидер на пазарот во анализата на анкетите и податоците за изборите во Европа, се вели на нивната веб-страница.

Овој старт-ап со седиште во Германија контекстуално ги замрзнува податоците за 204.000 следбеници на Фејсбук, Твитер, Инстаграм, Телеграм и Јутуб и обезбедува анализа на Ал Џезира, Еуроњуз, Фондацијата Хајнрих Бел, Универзитетот во Џорџија и други големи меѓународни актери.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Украина не смее да биде продадена во преговорите со Русија, вели британска министерка

Следно

Дали е возможно: Овој актер е ист како Новак Ѓоковиќ, вистински двојник!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian