Околу 17.000 руски војници загинаа од почетокот на инвазијата во Украина

1 min read

Русија загуби околу 17.000 војници од почетокот на инвазијата врз Украина, соопшти денеска Генералштабот на украинските вооружени сили.

Во објавата на Фејсбук, се наведува дека Русија загубила 586 тенкови и 1.694 оклопни борбени возила.

Се тврди и дека руските сили кај Киев се обидуваат да ја пробијат одбраната од северозапад и исток за да ја преземат контролата врз клучните патишта и населби, а украинските трупи се спротивставуваат. 

kurir.mk

Претходно

Арсовска: За подобро снабдување со вода на жителите на Црниче се заменува постоечката салонитна мрежа

Следно

Голем неделен хороскоп (28 март-3 април): Стрелците ќе бидат снаодливи, Девиците да бидат внимателни со парите!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian