Економична, а готова за 10 минути! Посна торта медено срце

1 min read

Посната торта позната под името медено срце е омилениот колач при секој пост. Лесно се подготвува, сочна е, ароматична и се топи во уста.

Состојки:

– 1,5 чаша шеќер

– 1,5 чаша кисела вода

– 2 мали шолји масло

– 2 чаши брашно

– 1/2 ќесичка цимет

– 1 лажичка сода бикарбона

– 3 лажици џем

За преливот:

– 100-150 гр посно чоколадо

– 1 лажица масло

– малку џем или мармалад

Подготовка:

Сите состојки заедно изматете ги и печете ги во набрашнета тепсија околу 30 до 40 минути. Врелиот колач премачкајте ја со џем и одозгора прелијте го со растопената чоколада во која сте додале масло.

Ако ставите млеко наместо кисела вода, ќе имате мрсна варијанта на колачот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тома Фила за МИА: Ако можеше дедо ми да е градоначалник на Скопје, зошто јас да не сум на Белград

Следно

ВИДЕО: Чуден потег на Азаренка во Мајами, го напушти мечот без причина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian