Вучиќ: Србите се како Галите во „Астерикс“ – последното „слободно племе“ во Европа

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека е горд што неговата земја ја спроведува својата политика без меѓународна интервенција.

Србите се последното „слободно племе“ во Европа, рече Вучиќ, споредувајќи ја земјата со селото на „нескротливите Гали“ од легендарната француска стрип-серија „Астерикс“. Претседателот ја кажа референцата од поп-културата пред симпатизерите на предизборен митинг во Пожаревац.

„Среќен сум што, како и во стрипот за Астерикс и Обеликс, постои едно мало племе Гали што ја држи и ја штити својата слобода на територијата на Европа. И јас сум горд што ова мало племе се граѓаните на Србија и нашата земја која ја води својата политика самостојно и самостојно“, изјави Вучиќ.

Србија се соочува со зголемен притисок откако Русија ја започна инвазијата врз Украина минатиот месец. Земјата е единствената европска држава која задржа неутрален став во конфликтот, одбивајќи да се придружи кон заострените антируски санкции, наспроти настојувањата од ЕУ да ја „усогласи“ својата позиција за Украина со ставот на блокот.

Владата најави дека ќе ја прекине воената соработка и со Москва и со НАТО поради конфликтот, а Вучиќ вети дека ќе ги казни Србите кои сакаат да се приклучат на конфликтот како доброволци од која било страна.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Чавушоглу: Турција се надева дека разговорите во Истанбул ќе донесат мир во Украина

Следно

ВИДЕО: Канада ќе игра на Мундијал за првпат после 36 години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian