Виландер: Ѓоковиќ ќе биде прв фаворит на „Ролан Гарос“, но под еден услов

1 min read

Прославениот шведски тениски ас, Матс Виландер, верува дека Новак Ѓоковиќ може до титулата на „Ролан Гарос“.

Седумкратниот грен слем шампион верува дека открил што му треба на српскиот ас за да биде првиот фаворит за освојување на Отвореното првенство на Франција.

– Новак ги одмори главата и телото и ќе биде неверојатно мотивиран. Сега имаше време да направи совршен план да ги пречека „Ролан Гарос“ и „Вимблдон“ што е можно поподготвен.

Секако дека би сакал да може да одигра повеќе мечеви, но доколку одигра уште три турнири ќе има вкупно 15 мечеви и во тој случај мислам дека ќе биде фаворит во Париз. Мислам дека треба да стекне самодоверба пред Отвореното првенство на Франција – рече Виландер.

Да потсетиме, Ѓоковиќ одигра само три мечеви во 2022 година. Поради тоа што не е вакциниран против ковид-19 не го доби правото да учествува на „Австралија Опен“, Мастерсот во Индијан Велс и Мастерсот во Мајами.

Ќе игра ли Ѓоковиќ на УС Опен: Њујорк ги олабавува мерките против коронавирусот, Вашингтон не ја трга забраната за влез на невакцинирани лица

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ручек за денеска: Тепсија со модар патлиџан и тиквички

Следно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Од утре облачно и врнежливо време

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian