Шон Пен: Ако Зеленски не говори на доделувањето на Оскарите, јавно ќе ги уништам своите статуетки

1 min read

Актерот Шон Пен, кој е добитник на пет Оскари, изјавил дека јавно ќе ги стопи своите статуетки ако не му биде отстапен медиумски простор на украинскиот претседател Володомир Зеленски за време на годинашното доделување на филмските награди.

„Не постои нешто поголемо што може да го направи Академијата од тоа да му даде прилика на Зеленски да разговара со сите нас“, изјавил оскаровецот за „CNN“.

Фото: EPA/BRENDAN MCDERMID

„Дознав дека е донесена одлука да не случи тоа. Не навлегувам во тоа дали претседателот (Зеленски) сакал или не“, додал актерот.

Фото: EPA/PAUL BUCK

„Ако Академијата одлучила да не ја поддржи власта во Украина тогаш сметам дека тоа ќе биде најсрамниот момент во историјата на Холивуд“, рекол Пен.

Фото: EPA/PAUL BUCK

ВИДЕО | Вака Зеленски се шегуваше на сметка на Путин пред две децении

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УНХЦР: Повеќе од 3,8 милиони бегалци од Украина пристигнаа во соседните земји

Следно

ВИДЕО | „Кралот се врати“: Роналдо му посака добредојде назад на Пепе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian