Ковид биланс: 188 новозаразени, тројца починати, 119 оздравени

2 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.245 тестови, а регистрирани се 188 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 123, Битола – 18, Кавадарци – 10, Прилеп – 6, Куманово – 5, Штип и Делчево – по 4, Гостивар, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Струга, Неготино, Ресен, Дебар, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (188), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 7, Куманово и Охрид – по 6, Кавдарци -4, Гевгелија – 3, Кичево – 2, Гостивар, Кочани, Струга , Свети Николе и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 3 починати лица од: Скопје (79г), Куманово (84г) и Прилеп (88г) , сите лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица ( 3 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.245 тестови преку: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-97, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-54, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-70, Биотек-53, Систина-35, лабораторија Лаор-123, Синлаб-6, Ремедика-1, Плодност-47, Генеа-5, Никоб Лаб-188, ВФВ Медикал-65, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–12, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.024.

Досега во земјата се направени вкупно 1.953.866 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.066, бројот на оздравени пациенти е 293.819, на починати е 9.206, а бројот на активни случаи изнесува 2.041.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бернардо Силва: Победија над Германија и Италија, тоа кажува многу за Македонците

Следно

Николенко: Руски референдум на окупираните украински територии нема никаков правен основ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian