Канада вети дека ќе им помогне на земјите да престанат да користат руска нафта

1 min read

Канада соопшти дека може да обезбеди повеќе нафта, гас и ураниум за да помогне во решавањето на глобалната енергетска криза, јави Би-Би-Си.

Канадскиот министер за природни ресурси Џонатан Вилкинсон изјави дека многу земји се посветени „да помогнат колку што можеме во однос на надоместувањето на руската нафта и гас“.

Четвртиот најголем производител на нафта во светот се обврза да извезе дополнителни 200.000 барели нафта.

Најголемата компанија за гасоводи во земјата „Енбриџ“ изјави за Би-Би-Си дека е подготвена да направи „се што е можно за да ја зголеми енергетската безбедност и за Северна Америка и за Европа“.

kurir.mk

Претходно

Влада: Седиме на иста маса со најголемите и најразвиените земји во светот

Следно

Трагедија во затворот во Тирана: Притвореник ја потпалил келијата и се задушил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian