Бернардо Силва: Победија над Германија и Италија, тоа кажува многу за Македонците

1 min read

Фудбалерот за врска во нападот Бернардо Силва е само една од големиот број на ѕвезди во редовите на португалската репрезентација.

Играчот на Манчестер сити (27) ја почитува Македонија и вели дека ќе биде тешко во вторник (29 март) кога ќе се игра финалето на стадионот „Драгао“ во Порто со почеток од 20.45 часот.

– Македонија како гостин победи на четири од нејзините пет последни средби во квалификациите за СП. На две од нив против гиганти како Германија и Италија, и тоа кажува многу.

Тие се агресивен тим, ќе нè притиснат и ќе дојдат со голема самодоверба. Но, притисокот кај нас секогаш постоеше затоа што не се работи за ривалот, туку за пласман на Светското првенство. Мораме да бидеме во Катар и не смееме да ги изневериме нашите навивачи.

Добро јадете, спиете добро и останувате фокусирани. Нашиот тим е полн со искусни играчи кои се навикнати да играат решавачки натпревари за најголемите клубови во Европа. Ги знаеме ваквите мечеви, мораме да работиме напорно и да останеме фокусирани на нашата цел, а тоа е да одиме во Катар – вели Силва кој досега сезонава во Премиер лигата за „граѓаните“ запиша седум голови во 28 настапи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ова се најсебичните хороскопски знаци

Следно

Ковид биланс: 188 новозаразени, тројца починати, 119 оздравени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian