ВИДЕО: Пол позицијата за Саинс, Хамилтон „тоне“, а Мик Шумахер се заби во ѕидот

2 mins read

Возачот на Ферари, Карлос Саинс ја освои пол позицијата во квалификациите пред утрешната трка за Голеата награда на Саудиска Арабија која ќе се вози на патеката во Џеда.

Но, квалификациите поминаа во сенка на инцидентот на возачот на Хас, Мик Шумахер кој се заби во заштитниот ѕид и по укажаната прва помош на патеката, беше однесен во болница. Од неговиот тим, објавија дека Шумахер се чувствува добро.

– Можеме да потврдиме дека Мик се чувствува добро и веќе разговараше со мајка му. Тој е однесен во болница на превентивни прегледи – порачаа од тимот на Хас.

 

По пауза од речиси еден час поради инцидентот на Шумахер, продолжија квалификациите и пол позицијата ја освои Карлос Саинс од Ферари кој најбрзиот круг во третата серија го извозе во време од 1:26.686 минути.

Победникот од првата трка сезонава, Шарл Леклер имаше најдобро време се до последниот круг кога беше надминато неговото време од клупскиот колега за 0.094 секунди.

Зад двата болида на Ферари, се пласираа двајцата возачи на Ред Бул, Серхио Перез и Макс Ферстапен.
Петтото место му припадна на Фернандо Алонсо, а во првите десет завршија Валтери Ботас, Пјер Гасли, Кевин Магнусен, Естебан Окон и Џорџ Расел.

Големо изненадување во квалификациите претставува катастрофалниот пласман на седумкратниот шампион Луис Хамилтон кој не ја помина првата сесија.
Трката за ГН на Саудиска Арабија ќе се вози утре со почеток од 19 часот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Памела Андерсон ќе се проба во мјузикл: Улогата во „Чикаго“ е остварување на мојот сон!

Следно

Милевски: Сега сме најблиску до една изборна единица, единствен кој го кочи процесот е Зијадин Села

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian