Предмет сличен на мина пловел во Црното Море, северно од Истанбул, велат турските власти

1 min read

Турските власти ги предупредија бродовите да се држат понастрана додека нуркачки тим го проверува „објектот што наликува на мина”, а плови северно од Истанбул, во близина на Црното Море. Настанот се случува само неколку дена откако Русија предупреди дека неколку мина се откачиле од котвите и отпловиле подалеку од украинските пристаништа.

„Нуркачите го обезбедија објектот и почнаа да го деактивираат”, соопшти турското Министерство за одбрана на Твитер.

Рибарите први го забележаа објектот во близина на местото за запирање во горниот дел на Босфор и го пријавија на крајбрежната стража, изјави генералниот директорат за безбедност на крајбрежјето, пренесоа британските медиуми.

Портпаролот на администрацијата го потврди извештајот на весникот „Милиет” дека властите преку радио ги информирале чамците дека предметот наводно бил „во облик на топка со испакнатини како рог” и дека „најверојатно е мина”.

Турција ги дели црноморските граници со Русија и Украина, која Москва ја нападна минатиот месец.

Главната руска разузнавачка агенција во понеделникот соопшти дека неколку мини тргнале кон отворено море откако биле откачени од каблите во близина на украинските пристаништа, тврдење што Киев го отфрли како дезинформација и обид да се затворат делови од морето.

Црното Море е главната бродска артерија за жито, нафта и нафтени деривати.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Утре посебен сообраќаен режим во дел од Скопје

Следно

Почна викенд доделувањето на „Оскарите“: Семјуел Л. Џексон со почесна награда за животно дело

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian