НБА ќе ги менува правилата поради Ембид и Јокиќ

1 min read

НБА лигата одлучи да ги промени правилата во гласањето за избор на најдобрата петорка во регуларниот дел од сезоната.

Новинарот на „Денвер пост“, Мајк Сингер, открива дека „главни виновници“ за промена на правилата во изборот за најдобрата петорка во НБА лигата се главните конкуренти за МВП признанието, Џоел Ембид и Никола Јокиќ.

Според досегашните правила, во најдобрата петорка се избираат два бека, две крила и центар, но бидејќи главните фаворити за МВП признанието се центри, НБА ќе направи промена и Ембид и Јокиќ ќе бидат на листата за гласање и како крила и како центри бидејќи не сака еден од нив двајца да биде член на втората најдобра петорка во сезоната.

Оваа промена би значела дека може да се случи две од трите големи ѕвезди кои играат на крилните позиции, Јанис Адеткумпо, Леброн Џејмс и Кевин Дурент, да не се најдат во најдобрата петорка на сезоната.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

На само 26 години брои милиони на својата сметка: Почнала со 100 фунти и голема идеја

Следно

Ако се спрема Апокалипса, што ќе прави секој хороскопски знак?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian