Градот е целосно уништен, убиени се 200 цивили – се огласи градоначалникот на Чернихив

1 min read

Градоначалникот на Чернихив изјави дека овој северен украински град е уништен од страна на руските војници, јави ДПА.

-Градот е целосно уништен, рече денеска Владислав Атрошенко, додавајќи дека во изминатите неколку недели убиени се над 200 цивили.

Градот, кој се наоѓа во близина на границата на Украина со Русија и Белорусија, сега има само половина од вообичаените 285.000 жители, рече тој.

Атрошенко ги опиша моменталните услови во градот како катастрофални. Чернихив беше без струја, рече тој, и беше невозможно да се воспостават коридори за бегство бидејќи руските сили го уништија мостот што води кон Киев. Сепак, градот нема да се предаде, вети Астрошенко.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Жешко е на трибините, судир на „Комитите“ и „Чкембарите“

Следно

Каде го чуваат „Оскарот“ познатите личности: Од кутија за чевли, до полица во бањата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian