Вучиќ: Ако Србите на Косово организираат избори, албанската полиција ќе пука на нив

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ кој се бори за реизбор на претседателските избори во април во  гостување на РТС 2 истакна дека сега на Косово владее општа хистерија во која е речиси невозможно да се зборува рационално.

– Тоа беа најголемите протести во Грачаница во последните неколку години, а богами и во Косовска Митровица – вели Вучиќ.

Ако Србите почнат да ги организираат изборите, албанската полиција ќе пука во нив, тврди претседателот.

– Ќе имавме десетици, а да не зборуваме стотици мртви, ако одговорат Србите – рече Вучиќ.

Тој вели дека најважно му е да избегнува конфликти, но дека не ни паѓа на памет да ја признаеме независноста на една лажна држава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

САД ВО ЕВРОПА ГО ПРАТИ ЛЕТЕЧКИОТ ПЕНТАГОН – моќното чудовиште е направено да издржи нуклеарен удар, има 18 кревети, шест бањи и најважното!

Следно

Меган Маркл ќе има свој подкаст: Сакам да разговарам со жените за стереотипите околу нас

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian