Симиќ блеска во јуниорската Евролига, Македонецот одличен против Олимпијакос

1 min read

Македонскиот репрезентативец Теодор Симиќ во дресот на Барселона ги оправдува очекувањата на турнирот од јуниорската Евролига што се одржува во Патра.

Барселона вечерва го совлада Олимпијакос убедливо со резултат 84:59, а еден од најзаслужните за победата на каталонскиот гигант беше токму нашиот млад кошаркар Симиќ.

За 16 минути на паркетот постигна 20 поени (7/8 за два, 1/3 за три и 3/5 од линијата за слободни фрлања), а додаде уште осум скока и една асистенција за индекс 25, втор највисок во неговата екипа. Поефикасен беше само неговиот клупски колега Рафа Виљар со 32 поени.

И бројот на постигнати поени и остварениот индекс се негови лични рекорди во јуниорската Евролига, во третата сезона во која настапува. Досегашниот најдобар ефект му беше 16 поени и индекс 23, од завршниот турнир минатата сезона.

Барса в сабота ќе игра против Макаби од Тел Авив кој е директен конкурент за првото место во групата. По првиот ден на турнирот во Патра двете екипи имаат максимален скор 2/0.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Дали знаете зошто стјуардесите ве одмеруваат со погледот од глава до пети кога влегувате во авион?

Следно

Мишел: ЕУ ќе се ангажира за надминување на кризата во БиХ

Latest from Blog

Перишиќ се сели во Лондон

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ одлучи кариерата да ја продолжи во Премиер лигата и тоа во екипата

MacedonianEnglishAlbanian