Погодено складиште за нафта на „Сауди Арамко“ во Џеда

1 min read

Складиште за нафта на „Сауди Арамко“ е погодено денеска во Џеда, Саудиска Арабија.

Саудиските државни медиуми информираа дека јеменското движење Хути извршиле серија беспилотни и ракетни напади, и дека се гледа голем облак црн чад во Џеда.

Медиумите објави дека избувнал пожар во складиште за нафта пред трката Формула 1 во Џеда и дека јеменските бунтовници Хути признале дека извршиле серија напади врз Саудиска Арабија.

Саудиската нафтена компанија „Сауди Арамко“ се уште не ги коментира информациите за пожарот. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Важна информација за сите патници на скопскиот аеродром

Следно

Нови Сад ќе им исплаќа по 100.000 динари на семејствата кои имаат починат од ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian