Мишел: ЕУ ќе се ангажира за надминување на кризата во БиХ

1 min read

Лидерите на Европска Унија денеска се договорија да се ангажираат за стабилизирање на ситуацијата во Босна и Херцеговина, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Тој додаде дека „лидерите во БиХ мора да покажат силна одлучност за спроведување на уставните и изборните реформи, кои се од витално значење за стабилноста и целосното функционирање на земјата”.

Лидерите на ЕУ исто така, побараа од босанските политичарите да ги „поддржат приоритетни реформи” со цел земјата може да добие кандидатски статус.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Симиќ блеска во јуниорската Евролига, Македонецот одличен против Олимпијакос

Следно

ВИДЕО: Салах му се одмазди на Мане, Алжир и Тунис поблиску до СП 2022

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian