Компанијата задолжена за гасовод меѓу Русија и Германија оди во стечај

1 min read

Компанијата „Северен тек 2“, задолжена за истоимениот гасовод меѓу Русија и Германија, наскоро ќе покрене стечајна постапка, изјави лидерот на компанијата Матијас Варниг за германскиот весник „Штутгартер цајтунг“.

Непосредно пред рускиот напад на Украина, Германија го стопираше проектот. САД воведоа санкции за компаниите и највисоките членови на управата, додека самата компанијата потоа ги отпушти сите вработени.

Германскиот канцелар Олаф Шолц на 22 февруари соопшти дека Германија го суспендира „Северен тек 2“ како одговор на руското признавање на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск во источна Украина. Шолц побара од германското регулаторно тело да ги прекине постапките за обезбедување на потребните дозволи за негова изградба.

Украина и САД го поздравија таквиот потег на Берлин, а следниот ден американскиот претседател Џо Бајден нареди воведување санкции против „Северен тек 2“ и целосната управа на компанијата. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Стефковски до СДСМ: Наместо да ги манипулирате граѓаните со празни прес конференции, да одговорите зошто потрошивте 750.000 евра за привремени вработувања,

Следно

Двајца Срби застрелани и избодени во Мајами

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian