Александар ќе вози со велосипед 2.500 км: Споменот на мајка ми ќе го однесам низ државите што сакаше да ги посети, но не успеа

4 mins read

Александар го започнува својот подвиг, ќе вози со велосипед 2.500 километри околу поранешните југословенски републики во чест на починатата мајка и сите жртви на ковид-19.

На 21 март, понеделник, 8 часот, Александар заедно со тимот тргна да помине 2.500 километри низ поранешните југословенски држави.

Дали сте подготвени? Колкав тим заминува на оваа тура заедно со Александар?

– Подготвени, мотивирани, организирани. Работевме напорно на физичките, психичките и логистичките подготовки и можам со задоволство да кажам дека целата екипа заврши одлична работа и затоа целиот настан доби таква тежина пред официјалниот почеток. Тимот вклучува медицинско лице, сервисер/тренер, новинар, снимател, возачи и во секоја поединечна фаза ќе бидат вклучени различни профили на велосипедисти, ентузијасти, добронамерници, пријатели, колеги. Сите заедно нѐ води емоцијата, енергијата и задоволството од учеството на настан од ваков тип и можам да кажам дека достоинствено ќе ја постигнеме нашата цел.

вера тур
Фото: Приватна архива

Поминувајќи низ шесте држави, ќе застанете на одредени места. Кои места планирате да ги посетите?

– Застануваме на 15 значајни места, на некои во кои работам долго време и поради кои целата турнеја беше направена симболично да ја „однесе“ мајка ми на која целата турнеја ѝ е посветена, а тоа се Рума, Нови Сад, Осиек, Загреб, Задар, Метковиќ, Подгорица. Дополнително ги споменуваме местата што ни се значајни, како Нова Градишка, каде што ќе го посетиме споменикот на нашиот Тоше Проески, Македонската православна црква во Загреб и местото Ротимља, каде што трагично загина претседателот Трајковски со членовите на екипажот. Ги посетуваме и главните градови на земјите што ги споменуваме, па затоа Белград, Скопје, Тирана ни се омилени станици, а вклучуваме и места од големо значење како природните убавини Плитвице, Сплит, Охрид, Маврово…

Кој сè ќе ви се приклучи и ќе ве следи за време на турата?

– Во различни етапи ќе имаме различен профил на луѓе, така што првиот и последниот нема да ги следат велосипедисти од Македонија, предводени од Лазо Миновски. Во текот на целото времетраење на турата Кирил Марковски ќе биде во улога на тренер и совозач, а во некои фази во земјите каде што ги споменуваме ќе бидат вклучени и голем број велосипедисти, од местата што ги посетуваме.

вера тур
Фото: Приватна архива

Со посебен мотив и идеја за првпат се организира т.н „Вера Тур“. Што сакате да се пренесе преку оваа велосипедска тура?

– Сакам да ги следам пораките што секој може да ги добие, без разлика дали се работи за некој што се занимава или сака спорт, природа, здрав живот, предизвик, љубител на просторите низ кои поминуваме. Сакам да ја следам пораката во форма на љубов во различни форми, без разлика дали е за децата, семејството, родителите, пријателите, колегите, местата каде што сме и што претставуваме. Да ја следиме пораката дека треба малку да забавиме, да ги погледнеме оние кои се околу нас, а не можат да нѐ видат поради динамичниот живот. Симболиката на турнејата која минува низ шест земји покажува дека надвор од границите, на крајот на денот, сите сме исти, имаме исти потреби, се разбираме, се почитуваме. Да покажеме дека со идеи, упорност, работа, посветеност и тимска работа, можеме да постигнеме многу повеќе, можеме многукратно да го зголемиме ефектот од нашите постапки. Со еден збор, пораката е да се потенцираат човечките вредности во целина, кои на некој начин се изместени или изгубени, а кои треба да нѐ карактеризираат како луѓе.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Воена парада во Атина

Следно

Македонските борачи по медали на Европското првенство во Будимпешта

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian