Вучиќ: Курти реши да ги нападне Србите

1 min read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста на својот Инстаграм и во драматично обраќање порача дека премиерот на Косово Албин Курти одлучил да ги нападне Србите.

„По наредба на Албин Курти, српската судијка Љиљана Стевановиќ денеска беше отстранета од косовските институции, а за утрово беше подготвено разрешување на сите српски команданти, сите српски полицајци кои беа на седницата на Советот за национална безбедност во Белград. Албин Курти реши да ги нападне Србите“, рече тој.

Вучиќ додаде дека „Албин Курти го прекршил Бриселскиот договор, а според неговата волја и волјата на оние кои го штитат, Бриселскиот договор повеќе не постои“.

„Албин Курти е тој што сака да го уништи мирот на Косово, тој е тој што сака да го нападне српскиот народ со овие одлуки каде и да живее, на југот и на северот на Косово. Србија сака да го зачува мирот и го предупредуваме петтиот земји и целата меѓународна заедница „Мојата последна порака е: што и да правите, Србија ќе биде со својот народ“, рече Вучиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ердоган: Русија и Украина се согласуваат за технички прашања, но не и за Крим

Следно

Можеби нема да освојат Оскар, но славните ќе си заминат дома со подарок од 139.000 долари!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian