Украинската морнарица: Уништивме голем руски десантен брод (ВИДЕО)

1 min read

Украинската морнарица денеска соопшти дека го уништила големиот руски десантен брод Орск од руската Црноморска флота во близина на пристанишниот град Бердјанск.

Морнарицата објави кратко соопштение на Фејсбук, со снимка од пожар и густ чад што се шири во пристаништето.

Руската армија не соопшти што се случило со бродот.

Пристанишниот град Бердјанск е под руска контрола од 27 февруари.

Генералштабот на украинската армија објави и видео од уништување руски тенк.

„Редот во пеколот штотуку стана малку подолг“, напишаа тие во објавата на Фејсбук.

kurir.mk

Претходно

Денови на македонскиот мед во центарот на Скопје – пазарот преплавен со фалсификати

Следно

Јоханис: НАТО одобри распоредување борбени единици во Романија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian