Се сруши тераса во Загреб, жена пропадна на долниот кат:„Се плашеше да се движи, и велеа да издржи“

2 mins read

Невообичаена несреќа е регистрирана денеска во доцните попладневни часови на улицата „Република Австрија“ во Загреб кога буквално се скршил балкон со помлада женска личност. И уште еднаш во фокусот се најде катастрофалната состојба на зградите во метрополата.

Имено, околу 16.30 часот две лица биле на 4-ти кат од зградата. Во еден момент балкон со метална ограда го срушил подот подолу. Тој останал да виси цврсто залепен за металната ограда, а жената со остатоците од балконот се задржала на балконот долу.

Не требаше многу да пристигнат полицајците, итната помош и загрепските пожарникари. Жената била спасена со навремена реакција со влечење внатре низ станот на 3-ти кат, на чиј балкон паднала, од каде што ја подигнал персоналот на Брзата помош.

Пожарникарите, пак, извадија делови од урнатиот балкон, а останатиот дел од балконот го обезбедија со ремени и греди, бидејќи моментално е невозможно да се извади бидејќи буквално сè уште виси бидејќи се држи на оковот.

Во тек е полициска истрага за утврдување на сите околности на хоророт што ја згрози населбата. Некои од станарите беа згрозени од глетката и не сакаа да кажат ништо.

Еден жител на улицата само накратко изјави:

“Не го видов самиот пад. Слушнав удар проследен со женски врисоци. Кога погледнав низ прозорецот не можев да поверувам што видов. Се надевам дека сосетката ќе биде добро. Ја однесе брзата помош. Можамсамо да кажам дека е срамота што се распаѓа градот, нема како да се чека реконструкција,трошокот за живот е превисок, се очекуваат чуда од сопственикот и сега после ова гледаме дека излегувањето на обичен балкон е чист ризик“.

„Вакви настани ме оставаат без зборови. Само што влегов во станот и слушнав како некој навива низ прозорецот, утешувајќи: „Издржи. Уште малку. Доаѓа помош.  Бидете силни. Таа не се движеше под стутканите парчиња бетон, само даваше сигнали со нозете дека е жива и дека наводно е добро.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Германија првпат регистрирани над 300.000 заразени со Ковид-19 на дневно ниво

Следно

ФОТО | Фит баба краде воздишки на инстаграм: Ме бркаат млади момци!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian