САД ќе ги објават новите санкции против Русија

1 min read

САД денеска треба да ги објават новите пакет-санкции против руските политичари и олигарси кога претседателот Џо Бајден ќе се сретне со лидерите на НАТО, најави советникот на Бајден за национална безбедност, Џејк Саливан.

Тој рече дека лидерите на Г7 утре ќе разговараат и за координацијата на санкциите. Саливан додаде дека тема ќе биде и снабдувањето со енергија на Европа.

Тој рече дека Вашингтон ќе размисли за зголемување на испораките на течен природен гас за Европа во наредните недели за да ја намали зависноста на континентот од руската енергија. Тој не даде детали, но рече дека претставниците на САД ќе може да кажат повеќе за тоа в петок со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

kurir.mk

Претходно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево, топло, пролетно

Следно

Дневен хороскоп за 24 март: И најлудите желби ќе се остварат со добро решение

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian