Пентагон: Руските сили потиснати на 55 километри од центарот на Киев

1 min read

Украинската армија ги потиснаа руските сили и сега линијата на фронтот е на околу 55 километри источно од центарот на Киев, изјави висок американски претставник на брифинг во Пентагон.

Тој додаде дека тоа е зголемување од 25 до 35 километри во споредба со вчерашната линија на фронтот.

Според него северозападно од центарот на Киев, руските сили „заземаат одбранбени позиции“. Тие остануваат на 15 до 20 километри од центарот на Киев на северозапад.

Тој посочи дека руските сили се поактивни во регионот на Донбас, источна Украина.

kurir.mk

Претходно

Богати обвинувања со сиромашни докази

Следно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево, топло, пролетно

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian