Ковачевски за победата на репрезентативците: Каква сензација, покажавте што значи борбеност, желба, истрајност

1 min read

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во Брисел во друштво во министерот за надворешни работи Бујар Османи, вицепремиерот Бојан Маричиќ и амбасадорката Агнеса Руси ја следеа играта на македонската фудбалска репрезентација против Италија и се радуваа на историската победа над домаќинот во Палермо.

-Каква сензација! Браво момци, браво! Вие сте вистински херои, оваа вечер покажавте што значи борбеност, желба, истрајност! Неверојатна победа која е резултат на многу труд и работа, но пред се љубов кон националниот дрес. Честитки и за селекторот Милевски и целиот тим, оваа вечер нема никогаш да ја заборавиме. Ви Благодариме, напиша Ковачевски.

-Честитки, напиша Османи.

И претседателот Стево Пендаровски им ја честиташе победата на македонските фудбалери:

-Нашите фудбалски херои веќе ја испишаа историјата на македонскиот фудбал. Честитки за победата, пожртвуваноста, храброста и борбеноста во играта на нашата македонска фудбалска репрезентација против силниот противник. 🇲🇰👏
На чекор до Катар, благодарни сме на радоста што ни ја приредувате. #СегаЕНашеВреме #WorldCup2022, честиташе Пендаровски на Фејсбук.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Италијанците во шок: Ова е неверојатно разочарување

Следно

Твитер: Заради овој човек Италија плаче!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian