Ден на жалост за Медлин Олбрајт утре во Косово

1 min read

Претседателката на Косово, Вјоса Османи го прогласи петок, 25 март, за ден на жалост по повод смртта на поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението од кабинетот на Османи, се наведува дека, на тој начин, косовскиот народ ѝ оддава почит на „големата пријателка на Косово”, која имаше една од клучните улоги при донесувањето на одлуката на НАТО воено да интервенира против Србија во 1999 година.

„Во знак на државна почит, петок, 25 март 2022 година, се прогласува за ден на жалост во Република Косово, за сеќавање на големата пријателка на Косово, Медлин Олбрајт, која почина вчера. Госпоѓа Олбрајт ја препозна болката на нашиот народ, затоа што и самата ја преживеала персекуцијата уште од детството, затоа застана цврсто против (српскиот лидер, Слободан) Милошевиќ до запирањето на неговиот геноцид во Косово. Го поддржувше без престан Косово до последниот здив и затоа косовскиот народ ќе ја помни вечно”, се наведува во соопштението од кабинетот на Османи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Киев: 1.800 руски воздушни напади во Украина од почетокот на инвазијата

Следно

ВИДЕО | Џон Траволта сподели среќна вест: Добив дозвола за управување со Боинг 737

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian