ВИДЕО: Дрон на КФОР падна во двор во Митровица

1 min read

Во Јужна Митровица денеска околу 14 часот едно беспилотно летало кое му припаѓа на КФОР принудно слетало во двор во населбата Баир.

Од КФОР за Косово онлајн потврдија дека се работи за нивно летало наведувајќи дека „дронот поради дефект слетал во една приватен двор во Митровица“.

Како што наведуваат од КФОР „дронот не предизвикал последици врз луѓе ниту пак материјална штета“, а веднаш по слетувањето го презеле припадници на косовската полиција, пишува Косово онлајн.

Беспилотното летало спроведувало рутинска набљудувачка мисија како поддршка на активностите на КФОР. Исто така КФОР сака да му се „заблагодари на локалното население на разбирањето и соработката и што веднаш ги контактирале косовските власти, што овозможило брзо преземање на дронот и ублажување на сите непријатности предизвикани од инцидентот“, пишува Косово онлајн.

КФОР веќе започна истрага за утврдување на причините за овој инцидент.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВО НЕА Е ПУКАНО СО ТРИ КУРШУМИ: Македонски државјани се споменуваат во случајот со убиството во Чикаго, повредената девојка е од Скопје!

Следно

Емина Јаховиќ откри на што се должи нејзината витка фигура: Гладувам 48 часа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian