Турпин ќе ѝ суди на Македонија во Палермо, двапати беше „среќен“ за Италијанците

1 min read

Европската фудбалска куќа (УЕФА) ги објави и судиите кои застанат на центарот в четврток (20.45 часот) на стадионот „Ренцо Барбера“ во Палермо за полуфиналниот плеј-оф натпревар од баражот за Светското првенство помеѓу Италија и Македонија.

Главен судија ќе биде Клемен Турпин од Франција, ќе му помагаат неговите сонародници Никола Данос и Сирил Грингор.

Турпин минатата сезона го судеше финалето во Лига Европа помеѓу екипите на Виљареал и Манчестер јунајтед во Гдањск, Полска.

На овој дуел триумфираше Виљареал на пенали со 11:10, после регуларните 90 минути резултатот беше 1:1.

Турпин двапати им судеше на Италијанците, во победата на пријателскиот натпревар против Уругвај (3:0) во јуни 2017 година во францускиот град Ница, како и во триумфот над Полска (2:0) во мечот од УЕФА Лигата на нации во Реџо Емилија.

Трајковски:  Притисокот е врз Италија, немаме што да загубиме

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Меркур во Овен: Еве како ќе им донесе среќа на хороскопските знаци

Следно

„Слимлајн“ капсули произведени за Македонија, повлечени од српскиот пазар зашто во нив имало „прозак” антидепресив

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian