Столтенберг може уште година – две да остане во НАТО

1 min read

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг би можел да остане на функцијата подолго од планираното, така што нема да биде гувернер на норвешката Централна банка на крајот на годината, соопшти денеска норвешкото Министерство за финансии.

– Се подготвуваме за ситуацијата Јенс Столтенберг да остане подолго на чело на НАТО. Не знаеме колку долго би можело да биде, една иоли две години, изјави портпаролот на норвешкото Министерство за финансии.

Столтенберг, претходно денеска, на прашањето дали ќе остане во НАТО, истакна дека таква одлука треба да донесат земјите-членки на Северноатлантската алијанса.

kurir.mk

Претходно

Ангелов: Зеленски направи некои провокации, но тоа не е доволна причина за војна

Следно

Разговор со психологот Кирил Мишев: Како да се справиме полесно со реалноста додека соседните држави војуваат?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian