Службеник за одбрана на САД: Руските војници страдаат од смрзнатост

1 min read

Руските сили продолжуваат да се соочуваат со логистички проблеми, како што е недостигот на опрема, што доведе до смрзнатини меѓу војниците, изјави висок претставник на американската одбрана.

Официјален претставник на американското Министерство за одбрана даде неколку тврдења за ситуацијата на теренот во Украина:

– Постојат знаци дека Украинците сега може да повратат дел од територијата окупирана од Русите, како што се Изум и Херсон;
– Русите, најверојатно, ќе ги повлечат баталјонските тактички групи распоредени во други земји за да ѝ помогнат на Украина;
– Во текот на изминатата недела Министерството за одбрана виде јасни докази дека Русите намерно целеле цивилна инфраструктура;

– Исто така се верува дека има знаци на однесување на терен, што веројатно би претставувале воени злосторства;
– Русија, најверојатно, пукала врз опколениот југоисточен град Мариупол од Азовското Море.

kurir.mk

Претходно

СОСТОЈБА НА ПАТИШТАТА: Сообраќајот по претежно суви коловози

Следно

Дневен хороскоп за 23 март: Денот е навистина романтичен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian