Ковид состојба: 319 нови случаи, 258 оздравени и еден починат

1 min read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.720 тестови, а регистрирани се 319 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 184, Битола – 25, Кавадарци – 23, Куманово – 14, Прилеп – 11, Велес и Кичево – по 9, Гевгелија – 7, Охрид – 6, Неготино и Делчево – по 5, Кочани – 4, Штип, Дебар, Пробоштип, Кратово и Демир Хисар – по 2, Тетово, Струга, Свети Николе, Радовиш, Берово, Валандово и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (319) ,регистрирани се 59 реинфекции.

Регистрирани сe 258 оздравени пациенти од: Скопје – 148, Битола – 20, Охрид – 15, Прилеп – 13, Кавадарци – 9, Куманово – 8, Велес, Гевгелија и Струга – по 5, Кичево, Кочани, Тетово, Виница и Гостивар – по 3, Неготино, Радовиш, Струмица и Македонски Брод – по 2, Штип, Дебар, Пробиштип, Ресен, Крива Паланка, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 1 починато лице од: Скопје ( 66г ), починато во болнички услови.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УЕФА ќе го укине финансискиот фер-плеј!?

Следно

Водовод и канализација-Скопје отвори нов наплатен пункт во Општина Шуто Оризари

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian