Ангелов: Зеленски направи некои провокации, но тоа не е доволна причина за војна

1 min read

Путин не станал едно утро и одлучил да ја нападне Украина. Се разбира дека на одлуката на напад ѝ претходеле низа дејствија. Имало воен консензус и се согласиле. Путин сам не ги носи одлуките. Тоа е воената тактика и беа убедени дека ќе направат „блицкриг“, рече вечерва директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5.

Според него, насекаде се случуваат цивилни штитови при војни, не само во Украина.

-Не може да се оправда рускиот напад, иако претседателот Зеленски направи одредени провокации и најавите за трупањето кон НАТО. Потоа и околу негацијата на руското население, иако тоа не е доволна причина за војна. Самиот Зеленски е Евреин. Ние сме далеку од таму, до вчера не знаевме каде се наоѓа Украина. До пред неколку недели не ни зборевме за тоа. Сега одеднаш сите станавме експерти, тактичари и знаеме се за војните. Сум почувствувал како се војува во урбана средина. Тука руските сили заглавија. Ја изгубија предноста од отворено. Ова ќе потрае уште неколку месеци, ќе изгинат луѓе од двете страни на два братски народи, вели Ангелов.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Абрамович го купува клубот за кој игра македонскиот репрезентативец Јаховиќ!?

Следно

Столтенберг може уште година – две да остане во НАТО

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian