Урнебесна анегдота, Роналдињо не знаел како да подигне пари од банка

1 min read

Бразилецот Роналдињо се смета за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, во одреден момент од својата блескава кариера играше во Мексико и тоа за екипата на Керетаро за годишна плата од два милиони долари.

Тој остана во Мексико само една сезона но и тој период беше доволен за да се создадат спомени кои ќе се раскажуваат, а една таква откри неговиот поранешен соиграч, Емануел Виља.

– Сопственик на ресторан во Мексико сити сакаше да отвори бразилски ресторан и му понудија 100.000 долари на Роналдињо за свечено да ја пресече лентата, но тој ги одби. Им рече дека тоа се премалку пари – открива Виља.

Мексиканецот потоа откри уште една урнебесна анегдота, Роналдињо не знаел дека може да подигне пари во банка.

– Роналдињо тогаш имаше 35 години, а не знаеше дека може да оди во банка и да си ги подигне своите пари. Брат му се грижеше за финансиите. Ние ништо не го прашувавме за кредитни картички бидејќи замислете, тој не ни знаеше што е банка. Неговиот брат замина на патување во САД, а на Роналдињо му беа потребни 30.000 пезоси. Тој отиде кај својот сметководител и му побара пари.

Сметководителот наводно бил зачуден од барањето на Роналдињо.

– Нема проблеми, но доколку сакаш можам да се одведам во банка за да подигнеш пари – му рекол сметководителот.

– Можам да подигнам помал износ на пари во банка – зачудено прашал Роналдињо.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пронајдена порака во шише која патувала од Бахамите до Велика Британија дури 21 година

Следно

Политичар на политичарот му е – голтар!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian