Турција презема мерки поради наводите за подводни мини во Црно Море, вели Ердоган

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска, по повод руските тврдења за пловечки мини од Одеса, украински град и пристаниште во Црното Море, изјави дека турското Министерство за одбрана ги презема сите неопходни мерки.

– Ќе се направи сè што е потребно, нема простор за загриженост, истакна Ердоган.

Русија во саботата предупреди дека подводните мини во Црното Море, поставени од украинската армија околу пристаништата Одеса, Очаков, Черноморск и Јужни, би можеле да стигнат до Босфор, па дури и до Средоземното Море.

Чавушоглу до НАТО: Фокусирајте се за прекин на огнот во Украина

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Песков: Русија ќе употреби нуклеарно оружје само доколку биде загрозено нејзиното постоење

Следно

ФОТО | Кајли Џенер со бизарен подарок за своето бебе: Количка со чудни детали

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian