ЈП „Лајка“ во акција за спречување на порастот на бездомните кучиња

1 min read

ЈП “Лајка”, во следниот период активно ќе се вклучи во акцијата на Град Скопје за заедничко делување во пролетната акција во координација со Градот Скопје и јавните претпријатија, во сите скопски општини.

Акцијата започна вчера во општина Кисела Вода, а ЈП „Лајка“ проактивно ќе делува во поглед на разрешување на проблемот со бездомните кучиња.

-Преку овие активности заеднички ќе придонесеме во превенција односно спречување на порастот на популацијата на бездомни кучиња во оваа скопска општина. Ќе бидат таргетирани неколку клучни локации во општина Кисела Вода: Расадник, Рампа и населба Драчево, велат надлежните од претпријатието. 

Сите заловени кучиња ќе го поминат хуманиот третман, а потоа и бидат објавени на социјални мрежи и официјалната веб страна на прифатилиштето на ЈП “Лајка”, со цел да им се овозможи шанса за вдомување.

-Во овие активности може да се приклучат и помогнат граѓаните, а воедно и апелираме до сите жители на оваа општина кои имаат маалски миленици на кои им е потребна стерилизација/кастрација, дека можат да ги испратат своите пријави на електронската адреса [email protected], велат од здружението за заштита на животните. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Од младите 58 проценти би се иселиле, 64,8 незадоволни од местото во државата

Следно

Угасен пожарот во близина на нуклеарната централа во Чернобил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian