ВИДЕО | Милевска: Важно е Западниот Балкан и проширувањето да се третираат како безбедносно прашање

2 mins read

Денеска во посета на Брисел е министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој ќе остане и во четврток на Самитот на НАТО, кога треба да пристигне и премиерот Димитар Ковачевски.

-Османи сега има работен појадок со 10-15 министри за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, организиран од грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас, што е добар сигнал дека Грција сака да ја вклучи С Македонија, и да слушне од министерот за надворешни работи каква е ситуацијата во контекст на оваа украинска криза, вели Тања Милевска, дописничата на МИА за Утрински брифинг.

-Знаеме дека Османи беше доста гласен околу важноста да се третира Западниот Балкан и проширувањето како безбедносно прашање, бидејќи ЕУ како да има тенденција да го заборава Западниот Балкан, а ситуацијата сепак е чувствителна, додава таа.

Османи ќе се обрати и пред Комисијата за надворешни работи на ЕП, ќе има средба и со Оливер Вархеји, изјави за Утрински брифинг дописничката на МИА од Брисел, Тања Милевска.

-Се очекува ЕУ да почне да разгледува и петти пакет на мерки санкции против Русија врз секторот за нафтата, додава Милевска.

-Ако гледаме попозитивно добро е што Жосеп Борел брзо ја слушна критиката по посетата на С Македонија, па реториката му беше посилна кога стаса во Тирана, но тоа далеку е од доволно. Клучно е сега да се испорача и тестот е отпочнување на преговорите со Албанија и С Македонија во јуни, вели Милевска.

Проследете го целиот разговор во видеото

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 21 март: Внимавајте на џебот и во љубовта

Следно

Општина Кисела Вода и тимот на “Не биди ѓубре” во акција: Исчистена огромна дива депонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian