Ван Гал: Смешна е одлуката да се одржи Светското првенство во Катар

1 min read

Селекторот на холандската фудбалска репрезентација, Луј ван Гал на прес-конференција во пресрет на пријателските натпревари со Данска и Германија изјави дека му е смешно што Светското првенство се одржува во Катар.

Познатиот холандски стручњак смета дека главната причина за тоа се парите.

– Ќе играме во земја каде што ФИФА вели дека ќе помогнеме во развојот на фудбалот. Тоа е сра*е. Турнирот во Катар е мотивиран само од пари и комерцијални интереси.

Тоа е сè што е важно за ФИФА. Холандската федерација никогаш не била таму за да го одржи Светското првенство таму, се разбира, ние не го одобруваме ни начинот на кој биле третирани работниците таму – рече Ван Гал.

Гласањето на Катар за домаќин на Светското првенство во 2022 година беше придружено со бројни обвинувања за корупција, но ФИФА тоа го демантираше. Катар, исто така, се најде на мета на голем број агенции за човекови права поради условите за работа на градежните работници.

– Зошто мислите дека не сум во комисиите на ФИФА со мојата стручност? Затоа што отсекогаш сум се спротивставувал на ваква организација. Тоа не е во ред – вели Ван Гал, жестоко обвинувајќи ја ФИФА.

Британскиот весник „Гардијан“ објави дека најмалку 6.500 странски работници кои работеле на изградбата на стадионите ги загубиле животите во Катар. Минатата година играчите од Холандија, Германија и Норвешка носеа маици со пораки кои укажуваат на недостаток на човекови права во Катар.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Неверојатна љубовна приказна: Запознала бездомник на улица, денес е татко на нејзините две деца

Следно

Милан и Интер следното лето во борба за македонскиот „дијамант“ Елмас!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian