Месецов се воведува бесплатен автобуски превоз за пензионерите, најави Арсовска

1 min read

До крајот на месецов пензионерите повторно ќе се возат бесплатно во автобусите од градскиот превоз во Скопје. И покрај енергетската и економската криза градоначалничката Данела Арсовска не се откажува од оваа мерка за која од буџетот на Град Скопје ќе се потрошат 650.000 евра кои се префрлени на ЈСП „Скопје“. Бесплатниот превоз ќе важи во вторник, петок, сабота и недела, како што беше пред да се укине поради заштита од ширење на коронавирусот.

„На штета на граѓаните никогаш нема да се настапува. Јас верувам дека директорот на ЈСП ‘Скопје‘ кој го затекна претпријатието во девастирана состојба и се соочува со бројни опструкции, тоа што го ветил и кажал, а што е поминато на седница на Совет, ќе го реализира. Во втората половина на месец март ќе почне бесплатен превоз за оваа категорија граѓани“, рече градоначалничката Данела Арсовска одговарајќи на прашање на САКАМДАКАЖАК.МК дали овој проект ќе се стопира со оглед на економската криза и тоа што се бара помош од Владата.

Арсовска кажа дека неделава очекува средба со Владата за помош на општините поради енергетската и економската криза. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Нови 64 случаи на ковид и четири починати лица

Следно

Кремљ: Ништо од средба на Путин и Зеленски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian