Кулеба ја повика Кина да одигра „важна улога“ во преговорите на Украина и Русија

1 min read

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска ја повика Кина да одигра „важна улога“ во напорите за решавање на конфликтот во Украина.

Претходно, украинскиот преговарач и советник на претседателот Зеленски, Михаил Подољак, ја повика Кина да му се придружи на Западот во осудата на „руското варварство“.

Новите повици доаѓаат откако американскиот претседател Џо Бајден два часа разговараше со кинескиот лидер Си Џинпинг. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Девојка физички нападната од поранешното момче

Следно

Проектот „руски свет“ на Балканот се вика „српски свет“, вели Ѓукановиќ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian