Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“.

– Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна Зеленски.

– Како што повеќе Украинци ќе зборуваат за тоа пред светот, така ќе добиваме посилна поддршка, додаде украинскиот претседател, заклучувајќи дека „последиците ќе бидат многу потешки ако Русија продолжи да ја тероризира Украина“.

Според голем број експерти, Мариупол е стратешки многу важен град за Русија, бидејќи со неговото освојување би ја поврзала претходно освоената територија.

kurir.mk

Претходно

ФК Вардар и Комити гневни на судењето: Дали има поента да се доигра сезонава

Следно

ФОТО | Нина Бадриќ со трогателна објава за својот татко: Додека не се сретнеме повторно…

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian