Украински бенд го преработи хитот „London Calling“: Сега Киев го повикува целиот свет!

2 mins read

Украинскиот панк бенд „Beton“ преработи песна на британската рок група „The Clash“. Познатата „London Calling“ била инспирација за песната „Kyiv Calling“ со цел да се опеат настаните во Украина и да соберат средства за невоените операции.

Тричлениот бенд, составен од архитект, ортопед и бизнисмен, сними преформулирана верзија на хитот „London Calling“ на рок групата „The Clash“ од 1979 година во студио во градот Лавов на западниот ден на Украина.

Тие се надеваат дека на овој начин ќе помогнат да се соберат средства за невоените операции на Движењето за отпор на Слободна Украина (ФУРМ). А како што истакна публицист на ФУРМ, „The Clash“ се согласиле да ги донираат сите собрани хонорари на одделот за комуникации на движењето.

„Многу украински музичари сега се на боиштата или во територијалната одбрана. Овојпат гитарите ги заменија со оружје“, вели пејачот на групата, Андриј Золоб. „Се надеваме дека оваа песна го покажува духот на Украинците и нашиот став кон руската агресија“, додаде тој.

„The Clash“ се еден од најголемите бендови што се појавија на британската панк-сцена кон крајот на 70- ите и имаше неколку хитови, меѓу кои „Should I Stay or Should I Go“ и „Rock the Casbah“.

„The Clash беше една од нашите инспирации кога се вљубивме во панк рокот и музиката воопшто, во музиката нема снобизам или претенциозност, имале што да кажат и го кажаа своето мислење против човечкиот гнев“, вели пејачот. „London Calling“ е олицетворение на сето ова и ние сме многу среќни што можеме да ја преземеме оваа култна класика и да ја претвориме во наша сопствена химна со ново значење“, заклучи тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Турција: Русија и Украина се приближуваат до договор за „клучните“ прашања

Следно

ВИДЕО: Стравичен пад на Маркез, Шпанецот леташе во воздух

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian