ОН: Најмалку 847 цивили убиени и 1.399 ранети во Украина до 18 март

1 min read

Канцеларијата на ОН за човекови права (ОХЦХР) соопшти дека најмалку 847 цивили биле убиени и 1.399 ранети во Украина до 18 март.

Повеќето од жртвите настрадале од експлозивно оружје, како што е гранатирање од тешка артилерија и ракетни системи со повеќекратно лансирање, како и ракетни и воздушни напади, соопшти ОХЦХР.

Се смета дека реалниот биланс е значително поголем бидејќи ОХЦХР, кој има голем тим за набљудување во земјата, се уште не може да ги потврди извештаите за жртвите од неколку тешко погодени градови, се додава во извештајот.

kurir.mk

Претходно

Денес сончево и студено, од другата недела следат нагли промени

Следно

Чеку: Косово во НАТО по скратена процедура со оглед на оваа безбедносна ситуација

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian