Џаферовиќ ја презема функцијата претседател на Претседателството на БиХ

1 min read

Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ денеска ја презема функцијата претседавач, која ќе ја извршува во следните осум месеци.

Џаферовиќ ќе ја преземе должноста претседател на Претседателството на БиХ од хрватскиот член Жељко Комшиќ.

Џаферовиќ доаѓа на функцијата претседавач по принципот на ротација, кој е дефиниран со Уставот на БиХ и Деловникот за работа на Претседателството на БиХ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тренчевска: Намерата на Владата е во период на пандемија и економска и енергетска криза да им помогне на што поголем број граѓани

Следно

ФОТО | Принцезата Шарлин плаќала 43.000 евра неделно во клиниката во Швајцарија: Ова е скриеното засолниште на богатите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian