Уништени разузнавачки центри на украинската армија во Одеса

1 min read

Рускиот крајбрежен ракетен систем „Бастион“ ги уништил електронските разузнавачки центри на украинската армија во областа Одеса, соопшти денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков.

– „Бастион“ ги уништи разузнавачките центри во местата Велики Далњик и Великодолинское, истакна Конашенков.

Тој додаде дека руски борбен авион рано утринава уништил четири ракетни системи на противвоздушната одбрана на украинската војска, меѓу кои три системи С-300 и еден Бук-М1.

– Руската армија со помош на беспилотни летала во раните утрински часови гаѓаше 69 воени објекти, а меѓу целите беа и четири команди, вклучувајќи го и штабот на една бригада. Соборени се 12 украински беспилотни летала, посочи Конашенков.

kurir.mk

Претходно

Уапсени родители кои си ги принудувале децата да питаат

Следно

ФОТО | Бекамови се подготвуваат за свадбата на Бруклин и Никола: Откриени се детали

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian